Reklama
 
Blog | František Marčík

Hurikán Florence vs. supertajfun Mangkhut

Poslední týden jste asi hodně četli a slyšeli o hurikánu Florence, který právě pustoší východní pobřeží USA. Už jste ale asi neslyšeli o tom, že pobřeží Filipín a následně severního Vietnamu, Taiwanu a jihovýchodní Číny (Hong Kong) bude brzy pustošit supertajfun Mangkhut (tropická cyklóna 5., tedy nejvyššího stupně – viz obrázek), přičemž rychlost jeho větrů dosahuje až 290 km/h.

Supertajfun Mangkhut

Důvod, proč o tom píšu, je prostý: upozornit na nepoměr, jaký dostává hurikán Florence v médiích a jak málo se česká m

édia věnují Mangkhutu. Vysvětlení je patrně vcelku prosté a nevyjadřoval bych se k tomu, ale… Čeští novináři sledují hodně americká média, umí často jen anglicky a světové zpravodajské agentury mají často sídlo v anglofonních zemích. Potud je to v pořádku. Nepoměr ale spatřuji v tom, že také tropické cyklóny, nakolik současná klimatologie chápe, do určité míry souvisí se změnou klimatu. A to tak, že změna klimatu znamená více energie (tepla), která se ukládá do atmosféry i oceánů. A s tímto rostoucím množstvím energie se zvyšuje také pravděpodobnost výskytu tropických cyklon, tedy intenzita a četnost tropických bouří.

Zatímco v zemích, jakou jsou Spojené státy americké, mají lidé často velké možnosti, jak se na takové události připravit, zejména v chudých venkovských oblastech jihovýchodní Asie jsou lidé vystaveni obrovským rizikům lokálních záplav, silných větrů, sesuvů půdy a podobně. I proto při posledním tajfunu, který na severu Vietnamu řádil cca před měsícem, zemřelo ve venkovských oblastech kolem 30 lidí.

Zatímco osud cca 15 thajských mladých fotbalistů a jejich trenéra sledoval jedním dechem téměř celý svět a pomoc nabídly mnohé země i osobnosti, tyto „každodenní“, neviditelné, plíživé tragédie neposkytují mediálně vděčnou realitu. Vidíme často až jejich tragické následky, s nimiž lze jen málokdy co dělat. Závěr tohoto poněkud nesouvislého psaní je banální: my, kdož máme historicky na triku největší podíl na změně klimatu, nejsme vystaveni největším dopadům této změny. Těm čelí právě ti, kdo za tuto změnu mohou často úplně minimálně.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama