Houstone, máme problém. Problém, o kterém vědci s politiky hovoří již déle než 30 let a přesto je rok od roku horší. Tím problémem je rostoucí koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, zejména pak CO2, jejichž fyzikální vlastnosti způsobují to, že zachycují část slunečního záření (tepla), které by se při nižší koncentraci vyzářilo zpět do vesmíru. Toto nadbytečné teplo se z více než 90 % ukládá do oceánů. Jak moc se takové energie do oceánů ukládá?
Právě tuto otázku si položila skupina vědců z více než desítky amerických a čínských univerzit. A závěry svého bádání zveřejnili ve studii zveřejněné v impaktovaném a recenzovaném časopise Advances in Atmospheric Sciences. Oceány se oteplují rekordním tempem. Množství tepla, jež se každý den ukládá do oceánů, se rovná tomu, jako kdyby všech více než 7 miliard na světě mělo celých 24 hodin puštěných 100 mikrovlnek či výbuchu 5 atomových bomb každou vteřinu. Níže najdete graf vývoje změny tepla světových moří a oceánů (do hloubky 2 000 metrů) za posledních 60 let.
Podrobnosti:
https://www.theguardian.com/environment/2020/jan/13/ocean-temperatures-hit-record-high-as-rate-of-heating-accelerates https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s00376-020-9283-7.pdf